Od Off

Úspěšný rok českých zbrojařů s novými výzvami na obzoru

Přidat na Seznam.cz

Letošní rok bude pro český zbrojní průmysl velmi profitabilní. Válka na Ukrajině skokově zvýšila poptávku po zbraních a těžké bojové technice. Svědčí o tom údaje, které poskytly některé zbrojní firmy. Holding CSG, kam mj. patří kopřivnická Tatra, Excalibur Army v moravském Šternberku nebo pardubický výrobce radarů, společnost Retia počítá s tržbami ve výši zhruba 30 miliard korun. Právě Excalibur Army opravuje/modernizuje a dodává na Ukrajinu tanky T-72, pásová BVP, samohybné houfnice a raketomety. Faktem je, že letos půjde na Ukrajinu téměř padesát procent českého zbrojního exportu.  

ea_01Foto: Modernizovaný tank T-72EA, v pozadí 155mm houfnice MORANA | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE

Ministryně obrany Jana Černochová tak na velitelském shromáždění armády mohla konstatovat, že Česko v pomoci Ukrajině obstálo. Je evidentní, že schopnost zbraně vyrábět, poskytovat potřebný servis a také kooperovat se zahraničními partnery výrazně přispívá k posilování obranyschopnosti státu a zároveň se díky tomu vrací nemalé prostředky zpět do státního rozpočtu. 

Počátky (a konec?) počítačového modelování u ministerstva obrany

Pomoc Ukrajině ovšem může mít i jinou podobu než vývoz zbraní nebo jejich servis. Podle slov prezidenta Ukrajinské asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jevhena Krupy se nyní rozjíždí i ve spolupráci s kopřivnickou Tatrou pilotní projekt k zaměstnávání ukrajinských specialistů, jejichž podniky obranného průmyslu byly na Ukrajině zničeny a jejichž rodiny se nachází na našem území. O tom se již vedla jednání na mezivládní úrovni a předběžně se počítá s tím, že do Česka by mohla dorazit až tisícovka ukrajinských inženýrů a techniků. K tomu je možné uvést, že kopřivnické Tatře chybí 500 kvalifikovaných pracovníků.   

Další Čtení :  Reportáž z veletrhu Future Forces Forum 2022: prezentační i konferenční část

Příští rok ale může být pro obranný průmysl složitější. Varovný prst zdvihl prezident AOBP Jiří Hynek. Letošek byl podle jeho slov výjimečný i proto, že české firmy čerpaly ze zásob staré sovětské techniky. „Takový růst se ovšem už nebude opakovat, protože se hodně sáhlo do zásob a ty začaly docházet.“ Podle Hynka brzy přijde fáze, kdy firmy budou muset vše vyrobit, což není jednoduché, protože váznou dodávky materiálu a nejsou lidé.

Tento názor potvrzuje i Tom Waldwyn z Mezinárodního institutu pro strategická studia: obnovení zásob a výrobních kapacit bude dlouhý proces. Pro některé země to podle něj může znamenat významnější investice do infrastruktury. To rozhodně nebude levné, neboť inflace, nestabilita dodavatelských řetězců a stoupající ceny surovin zvyšují náklady. 

Jako ilustrační příklad můžeme uvést situaci s nedostatkem střelného prachu. Podle německého deníku Die Welt se německé zbrojovky potýkají hlavně s nedostatkem zbytků vláken, které vznikly při zpracování surové bavlny Jejich reakcí s kyselinou dusičnou a kyselinou sírovou je totiž vyráběna nitrocelulóza, jež se používá k produkci střelných prachů. A nejdůležitějším dodavatelem bavlněných zbytků je Čína. Dodávky odsud ale nyní výrazně zpomalily. Začalo to už přerušením dodavatelských řetězců v důsledku pandemie. Od zadání objednávky do dodání může nyní uplynout až devět měsíců, přičemž v minulosti na to stačily nanejvýš měsíce tři. Otázkou je, co s dodávkami udělá rozvolnění covidových restrikcí v Číně a případná vyšší nemocnost obyvatel. Situace je tudíž velmi nepředvídatelná. Někteří analytici navíc uvádí, že za omezením dodávek stojí skutečnost, že Číňané je považují za součást „systémové soutěže“ mezi Západem a Čínou. Pokud je třeba v běhu „čipová válka“ USA proti Číně, nemusí pak výše uvedená teze být daleko od pravdy.

Vyčkávací munice opět na scéně

Ve světle uvedených výzev a potenciálních turbulencí je tak důležitý fakt, nakolik jsou české společnosti obranného průmyslu schopny rozšiřovat a diverzifikovat své výrobní portfolio a získávat i nové zakázky mimo Ukrajinu. Nepochybně úspěšně si v tomto ohledu vede již zmíněný holding CSG, kterému se podařilo získat světového výrobce malorážové munice Fiocchi s výrobou v Itálii, Velké Británii a USA. Zároveň holding pronikl i na asijský trh, kde získal dvě zakázky pro indonéské ministerstvo obrany v celkové hodnotě přes 500 milionů eur (téměř 12,2 miliardy korun) za dodání systému protivzdušné obrany středního dosahu a systému taktických balistických raket. Za zakázku odpovídá společnost Excalibur International, která je součástí holdingu a podílí se na ní i další holdingová firma Retia.

Další Čtení :  28. říjen 2022, Armádní muzeum Žižkov otevřeno pro veřejnost. A proudy návštěvníků hned první den.

Zdroj: Die Welt, gov.ua, CSG

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Rozhovor s ředitelem LOM PRAHA s.p. nejen o partnerství s AČR a budoucím servisu nových vrtulníků