Od Off

Válka na Ukrajině mění pohled na evropskou Zelenou dohodu

Přidat na Seznam.cz

Vláda České republiky má dnes na svém pravidelném jednání projednat dokument Informace o dopadech environmentální a sociální taxonomie pro udržitelné investice a restriktivní politiky bank na obranný a bezpečnostní průmysl ČR. Jde o materiál, který ve spolupráci několika ministerstev (financí, průmyslu a obchodu a životního prostředí) předkládá ministryně obrany Jana Černochová. Kabinet Petra Fialy se tak bude poprvé zabývat tzv. environmentální a sociální taxonomií (ESG taxonomií) pro udržitelné investice Evropské unie a jejím možném dopadu na komplexní financování obranného a bezpečnostního průmyslu jak v České republice, tak v EU.

shutterstock_1669413706Foto: Válka na Ukrajině mění pohled na evropskou Zelenou dohodu (ilustrační foto) | Shutterstock

Dokument se dále věnuje restriktivní politice nadnárodních bank s dceřinými společnostmi v ČR vůči firmám českého obranného a bezpečnostního průmyslu v souvislosti s obchodem s vojenským materiálem. A co to vlastně environmentální taxonomie je? Taxonomie je nástrojem, který podnikům a finančním investorům nastavuje jednotná kritéria pro identifikaci ekonomických environmentálně udržitelných činností. Jedna z definic uvádí, že „EU taxonomie zahrnuje šest hlavních cílů, konkrétně zmírnění dopadu a adaptaci na klimatické změny, oběhové hospodářství, ochranu vodních zdrojů, znečišťování životního prostředí a biodiverzitu.“ Zjednodušeně řečeno jde o soubor opatření a legislativních změn, které reagují na globální změny klimatu ve světě.

Unikátní projekt: Renovace vrtulníku jediného svého druhu v Česku

Ve výše uvedeném kontextu se pak ukazuje jako problém převažující restriktivní jednání komerčních bank, které jdou nad rámec samotného legislativního vymezení taxonomie a zařazují obranný průmysl do kolonky „neudržitelné“ z důvodu jeho malé perspektivnosti a udržitelnosti. Akcie společností v leteckém a obranném průmyslu kvůli jejich roli při výrobě zbraní a zbraňových systémů byly pokládány za „nečisté“ na rozdíl od společností, které berou v úvahu kritéria environmentální, sociální a podnikové správy (ESG) spolu s finanční návratností. Existuje tak oprávněná obava, že tato bankovní rétorika by se mohla nadále prohlubovat i v případě, kdy by samotná taxonomie nepředstavovala pro financování obranného a bezpečnostního průmyslu omezení. Firmy mají díky tomuto přístupu ztížený přístup k úvěrování a dalšímu financování své produkce. V některých případech dokonce nemohou jako podnikatelský subjekt vůbec založit účet v bance. Překážky ve financování obranného průmyslu v rámci celé EU tak mohou následně logicky znamenat nejen ztrátu globální konkurenceschopnosti evropského obranného průmyslu, ale také ztráty lokálních výrobních kapacit, a tím i ztrátu schopnosti resp. možnosti zásobovat ozbrojené složky států potřebným vojenským materiálem.

Další Čtení :  Socha Čechie a počátky druhého odboje v Mnichově Hradišti

shutterstock_1547708672Foto: Řada komerčních bank jde nad rámec samotného legislativního vymezení taxonomie a zařazuje obranný průmysl do kolonky „neudržitelné“ z důvodu jeho malé perspektivnosti a udržitelnosti. (ilustrační foto) | Shutterstock

„Český obranný a bezpečnostní průmysl představuje jeden ze základních kamenů zajištění bezpečnosti České republiky. Jeho udržení a rozvoj se nyní, i v důsledku ruské agrese na Ukrajině, ukazuje jako klíčový. Jeho základním prvkem pro udržení a rozvoj je stabilní a předvídatelné financování, a to jak z veřejných, tak ze soukromých zdrojů. Pouze tímto způsobem může být dosaženo prostředí, v němž vznikají konkurenceschopné produkty, na které můžeme být právem pyšní a které napomohou zajištění bezpečnosti České republiky. Pokud chce ČR disponovat konkurenceschopným obranným průmyslem schopným podílet se na zajištění bezpečnosti dodávek, a tím na obranyschopnosti státu, je potřeba se tomuto tématu intenzivně věnovat na politické úrovni. Jako ministryně obrany jsem připravena se v tomto ohledu aktivně angažovat. První vhodnou příležitostí je naše předsednictví v Radě EU,“ uvedla pro CZ DEFENCE ministryně obrany Jana Černochová.

Postup resortu obrany oceňuje také předseda Sekce obranného průmyslu HK ČR Lubomír Kovařík, který se na naši žádost k dané věci vyjádřil následovně:

Jaký bude nový evropský řád?

„Jménem Sekce obranného průmyslu HK ČR vítám zařazení bodu týkajícího se ESG taxonomie a financování ve vztahu k českému obrannému průmyslu, což jsou témata, jimiž se nejen na sekci, ale také v rámci AOBP dlouhodobě zabýváme. Chápeme důležitost ochrany životního prostředí a snahu o celkové zlepšení životních podmínek naší společnosti, jež jsou cílem EU v rámci posazování ESG taxonomie. Obranný průmysl jde v tomto s dobou, je vysoce inovativní. Navíc válka na Ukrajině ukazuje, že je skutečně strategické mít svůj vlastní obranný průmysl a rozvíjet jej na národní úrovni i v rámci EU.

Další Čtení :  Novinky v mé výbavě – IV.část

Členské země EU odsouhlasily letos v březnu Strategický kompas, který v kontextu války na Ukrajině zdůrazňuje důležitost domácího evropského obranného průmyslu pro zajištění evropské bezpečnosti, obrany a soběstačnosti. Aby mohl český i evropský obranný průmysl úspěšně plnit svoji funkci, je třeba, aby v rámci EU došlo k provázanosti různých politik EU do koherentního přístupu. Jinými slovy, aby taxonomie vzala v potaz bezpečnostní a obranné aspekty udržitelnosti a aby se teze Strategického kompasu propsaly do taxonomie tak, že bude obranný průmysl označen za sociálně potřebný a strategický pro zajištění udržitelnosti společnosti. To by mělo vést ke zlepšení přístupu k financování z privátních i veřejných zdrojů, což je nezbytné pro rozvoj obranného průmyslu, ať už se jedná o financování výzkumu a vývoje či výrobních kapacit. Zde je nutné, aby Evropská investiční banka, která jednak financuje projekty, ale také nastavuje standardy financování pro ostatní banky – včetně komerčních, reflektovala závěry Evropské rady z května 2022, požadující zpřístupnění financování pro obranné projekty Evropskou investiční bankou a komerčními bankami do konce roku 2022, tedy v rámci českého předsednictví v Evropské radě.“

K problematice taxonomie se nám vyjádřil také Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP): „Je určitě záslužné, že se vláda bude zabývat problémem EU taxonomie a odmítavému přístupu bank k obrannému průmyslu. Stávající stav může nejen vyhnat investory, ale dokonce může nevratně poškodit český obranný průmysl. Nesmí zůstat pouze u konstatování, že vláda tento problém bere na vědomí. Je nutné, abychom využili předsednictví v Evropské unii k prosazení dokumentu, který by ukotvil evropské národní průmysly jako klíčové prvky evropské obranyschopnosti.“

Další Čtení :  Kolik tanků by měla mít Armáda České republiky

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba: