Od Off

Přijďte do Lešan na přednášku v rámci Archeologického léta

Přijďte do Lešan na přednášku v rámci Archeologického léta

04. 06. 2024

Zúčastněte se v sobotu 8. června ojedinělé komentované prohlídky Vojenského technického muzea v Lešanech s historikem Petrem Čechem. Dozvíte se řadu informací o archeologickém výzkumu dvou protiletadlových postavení bránících za 2. světové války Sudetenländische Treibstoffwerke Brüx/Most, A.G., kde se za války vyráběly pohonné hmoty ze zkapalněných uhelných dehtů.

Protiletadlové kanóny, které za 2. světové války bránily Sudetenländische Treibstoffwerke Brüx/Most, A.G., kde se za války vyráběly pohonné hmoty uvidíte při prohlídce Vojenského technického muzea v Lešanech v sobotu 8. června. V rámci festivalu Archeologické léto vás muzeem provede archeolog Vojenského historického ústavu Praha Petr Čech.

Termín prohlídky je 8. 6. od 11 hodin. – rezervujte si místo na webu festivalu, konkrétně zde.
Vstup na akci je zdarma.

Další Čtení :  Nové vydání Historie a vojenství číslo 4/2021 je čtenářům k dispozici

V letech 2013 až 2018 provedl Archeologický ústav AV ČR Praha a Vojenský historický ústav Praha výzkum dvou protiletadlových postavení bránících za 2. světové války Sudetenländische Treibstoffwerke Brüx/Most, A.G., kde se za války vyráběly pohonné hmoty ze zkapalněných uhelných dehtů. Spojenci provedli 16 náletů, proti kterým byla vybudována silná obrana z protiletadlových kanónů velkých ráží. Výzkum svou systematičností a velikostí nemá obdoby a zároveň umožnil pochopit, proč byla obrana neúspěšná a proč došlo od května 1944 do ledna 1945 ke zničení závodu a zastavení výroby. Samotná lokalita již byla odtěžena v rámci postupu hnědouhelného Lomu Bílina, ale ve VTM Lešany jsou vystaveny protiletadlové kanóny, jaké STW bránily. Stejně jako zaměřovací přístroj a jedna z lafet kanonu 10,5 cm Flak 38/39, která u Libkovic přežila válku. Proto zveme návštěvníky na přednášku v budově štábu, a poté na komentovanou procházku vojenským muzeem s důrazem na německé protiletadlové dělostřelectvo 2. světové války. Při přednášce budou prezentovány některé z nálezů.

Další Čtení :  Call for papers: Konference Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce

Náročnost: středně obtížná (nezpevněné lesní nebo polní cesty, zvlněný terén).

Parkování před branou muzea – před cestou si pozorně prostudujte příjezdové trasy

Vlakem do stanice Krhanice, do muzea 2 km pěšky – cesta je značená šipkami směr muzeum.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  V Náměšti nad Oslavou vstupuje do své finální fáze výstavba závodu H-1