Od Off

Dnes si připomínáme 80 let od „Dne D“. Vylodění v Normandii podporovali i českoslovenští piloti

Dnes si připomínáme 80 let od „Dne D“. Vylodění v Normandii podporovali i českoslovenští piloti

06. 06. 2024

Od vylodění spojeneckých vojsk v Normandii je to dnes 80 let. Připomeňme si „Den D“ nebo také operaci OVERLORD, která byla dlouho připravována. Touto operací byla vytvořena západní fronta, která umocnila historický přelom, k němuž došlo v letech 1942 a 1943 na všech frontách evropského, severoafrického i tichomořského bojiště. Nemalý podíl na této operaci měli také českoslovenští piloti. Osmdesáté výročí bude dnes připomínat i zpravodajský kanál ČT 24, který odvysílá rozhovory s experty Vojenského historického ústavu Praha z terasy Armádního muzea Žižkov. Detaily vylodění vysvětlí ředitel historicko-dokumentačního odboru VHÚ PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. (od 11.30) a jeho kolegové – historici PaedDr. Jindřich Marek (od 12.30) a Mgr. Tomáš Jakl, který bude ve studiu zpravodajské stanice (cca od 13.30).

Vzpomínky na 80 let od největší námořní invaze v historii, která byla připravována pod kódovým označením OVERLORD dnes zarezonují celou Evropou i zámořím. Připomeňme si podíl československých vojáků, kteří neváhali nasadit své životy v boji proti nacistickému Německu. Ještě na počátku roku 1944 situace hlavního, nejsilnějšího a nejnebezpečnějšího protivníka nevyhlížela – přinejmenším opticky – tak katastrofálně. Ačkoli nacistické Německo v minulém roce muselo opustit severoafrické bojiště a odpadl i jeho dosavadní italský spojenec, dosud kontrolovalo rozsáhlé prostory evropského kontinentu. V západní Evropě a ve Skandinávii ovládalo prakticky všechny své územní zisky z let 1940 a 1942 a na Balkáně většinu území, podmaněných roku 1941. Navzdory řadě porážek, utrpěných na východní frontě, stále svíralo Leningrad a bojovalo ještě hluboko v Bělorusku, na Ukrajině a na Krymu. Ačkoli jeho jižní spojenec loni kapituloval, v Itálii se Německu poměrně úspěšně dařilo zadržovat spojenecká vojska napříč Apeninským poloostrovem.

O několik měsíců později se však leccos změnilo. Na konci roku 1944 bojovali Spojenci již na severu Itálie a jak na Západě, tak i na Východě se bojovalo již na vlastním území Německa, od něhož se mezitím odvrátila většina jeho dosavadních spojenců a přešla do protivníkova tábora.

Další Čtení :  Zavedení inovovaného typu nábytku u Československé lidové armády

Přečtěte si více o detailech přípravy OPERACE OVERLORD,

Zapojení československých křídel do operace OVERLORD

Do vzdušné podpory útočících spojeneckých jednotek byli zapojeni také českoslovenští piloti RAF. Více o jejich bojovém nasazení se dozvíte v tomto článku.

O detailech zapojení československých vojáků hovořil den před 80. výročím vylodění v Normandii ředitel historicko-dokumentačního odboru VHÚ PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. s redaktorem Alexem Švamberkem v podcastu Historie na serveru Novinky.cz

Tématu jsme se věnovali například také v rubrice Fotografie týdne konkrétně v tomto příspěvku.

Další Čtení :  Armáda nakupuje bojové potápěčské obleky a další příslušenství pro Speciální síly AČR

V roce 2014 připravili experti Vojenského historického ústavu Praha výstavu, která mapovala detaily vylodění v Normandii. Můžete na ni podívat na tomto odkazu. Zveřejnili jsme také řadu snímků z Dne D, konkrétně v tomto příspěvku.

Na našich stránkách se můžete seznámit také s příběhem prvního Čecha na plážích Normandie. Pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, ho sepsal historik PhDr. Jiří Plachý, Ph.D. a zveřejněn byl 10. června 2016. Můžete si ho přečíst i v naší rubrice Kalendář hrdinů, která je dostupná i z úvodní strany webu. Konkrétně pak zde.

Při návštěvě Vojenského technického muzea Lešany se můžete také podívat na techniku, kterou v době vylodění v Normandii používali spojenci

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Hra Tajemství vojenského kufříku je ve finále