Od Off

Mizející Milovice, díl 2. Jak to vypadalo v roce 2008.

Mizející Milovice, díl 2. Jak to vypadalo v roce 2008.

04. 08. 2022

V červenci letošního roku jsme publikovali na webových stránkách vhu.cz materiál nazvaný Mizející vojenské Milovice. Portrét městečka spojeného s armádou, a nejen tou sovětskou. Text se věnoval historii vojenského prostoru ve Středočeském kraji u obce Milovice. Milovice jsou spojeny především s pobytem sovětských vojsk po okupaci Československa v roce 1968. Nyní vám nabízíme další snímky, které tuto dějinnou etapu, respektive její následky, dokumentují.

K článku Prokopa Tomka byla přiložena fotogalerie, která zachycovala stav někdejších vojenských objektů i ploch v posledních letech, konkrétně v období 2016-2021. Jak autor také zmiňoval, Milovice se v průběhu posledních třiceti let zásadním způsobem proměňovaly. Mnohé z toho, co Sověty v minulosti připomínalo, také už mizí. Obnova ve smyslu společenském i přírodním je zjevná.

Už v 90. letech, po odchodu sovětských vojsk v roce 1991, začaly budovy a přilehlé letiště Boží Dar chátrat. Posléze je začala i pohlcovat bující zeleň. V tomto materiálu, respektive početné fotogalerii, se vydáváme do roku 2008. Celkem 25 snímků dokumentuje to, jak tehdy vypadalo letiště a přilehlé objekty, některé části sídliště a také provozní objekty, které sloužily k údržbě či opravám techniky.

Další Čtení :  Slovenská armáda si převzala druhý tank Leopard 2A4, otázka nových tanků zatím řešení nemá

Jak je ze snímků patrné, jde o stav již značné zchrátralosti objektů, jasně viditelný je postupný rozpad a také to, jak si příroda rychle brala místo za své. Relativně udržovaná, resp. v dobrém stavu uchovaná, byla letištní plocha, dráha letiště, bytelným dojmem stále působily kryty-úly určené pro letouny. Naopak budovy určené k obývání nesly známky destrukce.

Stav z roku 2008 v sobě nese dotek historie normalizačního dvacetiletí, zároveň ale odráží proměnu místa a zároveň už relativně dlouhou dobu nečinnosti. Sovětská armáda tu v té době už nebyla 17 let.

Andrej Halada

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  František Divoký – Četník s osudem Ahasvera