Od Off

105 let od vzniku Československa si na Vítkově připomněli politici, armáda i veřejnost

105 let od vzniku Československa si na Vítkově připomněli politici, armáda i veřejnost

28. 10. 2023

Nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem, váleční veteráni, armáda i veřejnost si dnes dopoledne u Národního památníku na Vítkově připomněli výročí vzniku samostatného československého státu. Při této příležitosti prezident propůjčil čestný název Velitelství pozemních sil AČR a bojový prapor Praporu podpory nasaditelných sil.

Tradiční pietní akt na pražském Vítkově dnešní oslavy 105. výroční vzniku samostatného Československa zahájil.

Přesně v 10 hodin Ústřední hudba AČR přivítala prezidenta republiky Petra Pavla, který provedl přehlídku nastoupených jednotek a vojáky pozdravil. Za doprovodu husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci pak Čestná stráž přinesla historické bojové prapory.

Následoval ceremoniál položení věnců: jako první památku padlých uctil prezident republiky Petr Pavel, po něm premiér Petr Fiala, předseda Senátu Miloš Vystrčil a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Společný věnec k památníku položila také ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka. Průvod uzavřeli mj. zástupci veteránských organizací a Sokola. Minutou ticha přítomní uctili padlé československé vojáky.

Velitel Praporu podpory nasaditelných sil Rakovník poté z rukou prezidenta převzal pro svůj útvar bojový prapor. Propůjčená standarta má příslušníkům tohoto vojenského útvaru připomínat povinnost připravovat se k obraně České republiky, bránit ji proti vnějšímu napadení a plnit úkoly, které pro ČR vyplývají z mezinárodních smluvních závazků o společné obraně proti napadení.

Další Čtení :  Univerzita obrany podpoří vrtulníkový systém H-1 jazykovou přípravou personálu

Velitelství Pozemních sil AČR byl prezidentem propůjčen čestný název „Armádního generála Vojtěcha Borise Luži“. Čestný název vyšitý na stuze, jež se připevňuje k bojovému praporu útvaru, má jeho nositele vést k hrdosti a vysoké odpovědnosti za přípravu k obraně ČR a za plnění úkolů, které pro Českou republiku vyplývají z mezinárodních smluvních závazků o společné obraně proti napadení.

Slavnostní ceremoniál, který trval zhruba půl hodiny, uzavřel pochod jednotek a průlet nadzvukových letounů JAS-39 Gripen a vrtulníků Mi-24 a Mi-171.

„Je velmi důležité si 28. říjen připomínat, protože slavíme nejen 105. výročí vzniku našeho samostatného státu, ale připomínáme si i obrovskou sílu a energii našich legionářů, kteří stáli na pozadí vzniku samostatného čs. státu,“ prohlásila v rozhovoru s médii ministryně obrany Jana Černochová a připomněla, že součástí tehdejšího nově vzniklého Československa byla i část Ukrajiny a s touto zemí nás tedy pojí velká historická minulost.

  • Armádní generál Vojtěch Boris Luža byl legionářem 1. světové války, čelný představitel čs. protinacistického odboje, sokolem a vlastencem. V roce 1941 po příchodu R. Heydricha odešel do ilegality, spolu s dalšími bývalými důstojníky organizoval odbojovou činnost (Rada tří) a připravoval celonárodní povstání. Po častých zatčeních a následných popravách odbojářů vydal rozkaz, podle nějž se aktivní důstojníci nebo vojáci neměli dát gestapem zatknout, aniž by projevili náležitý odpor. Sám svůj rozkaz splnil, když se při přepadení českými protektorátními četníky v Hřišti u Přibyslavi aktivně bránil a byl zastřelen. Z 24 generálů ČSR, kteří zahynuli za války, padl jako jediný se zbraní v ruce.
-army.cz-

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Priority náčelníka Vojenské policie plk. Jiřího Ročka