Od Off

Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

11. 08. 2022

Letošního 21. srpna si připomeneme 54. výročí okupace Československa sovětskou armádou, resp. vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. A již dvakrát jsme vám nabídli na našich stránkách vhu.cz fotografie dokumentující proměnu středočeské obce Milovice, kde během normalizace sovětská vojska sídlila. Jednalo se o článek zachycují stav v letech 2016-2021, druhý materiál ukazoval stav v roce 2008. Nyní se vydáme ještě více proti proudu času a ukážeme si snímky, které byly pořízeny v létě roku 1997, tedy přesně před čtvrt stoletím.

Fotografie v této galerii pořízené před 25 lety opět zachycují především prostor milovického letiště Boží Dar a přilehlé sídliště sovětské armády. Tyto ještě černobílé fotografie byly vytvořené klasickou technikou, tedy na kinofilm a vyvolány „mokrým procesem“ v černé komoře. Naopak barevné snímky z roku 2008 v předchozím článku byly již vytvořeny na digitální fotoaparát. Snímky z roku 1997 působí formálně starším dojmem, evokují de facto éru před rokem 1989, kdy se fotografovalo na černobílý formát zcela běžně. V roce 1997 se již ale fotilo především barevně (stále však na kinofilm) a snímky se zpracovávaly v profesionálních komerčních fotolabech.

Kolekce 23 černobílých snímků ukazuje opět jak plochu letiště, tak i sídlištní budovy. Jsou zde také zachycena některá sportoviště: plocha pro košíkovou, menší plocha s možností hrát fotbal, také je zde snímek venkovního bazénu. Je zde zachycen také fotbalový „stadión“ – ten se ovšem nacházel v nedaleké oblasti Luštěnice, kde také byla dislokována část sovětských vojsk. Dva snímky pocházejí z někdejšího božídarského sálu určeného patrně pro přednášky, politická setkávání, pro kulturně osvětovou činnost, možná šlo i o kino. Plocha sálu s již notně zničeným interiérem i děravou střechou se svažuje, je také zakončena pódiem.

Další Čtení :  V pátek 21. 7. bude Národní památník hrdinů heydrichiády otevřen od 12 hodin

Závěrečné tři snímky pak pocházejí z jiných míst, již blíže k samotným Milovicím. Jedná se o prostor někdejší střelnice, kde je dnes pastevní rezervace divokých koní a praturů. Prostor se nachází poblíž dnešní milovické ulice Ostravská.

Snímky z roku 1997 ukazují, že celý prostor byl již velmi poničený a chátrající, ale kupříkladu okna v domech na sídlišti ještě nebyla vytlučena, jak je to patrné ze snímků z roku 2008. Rovněž řídící věž na letišti má ještě některé skleněné tabule. V roce 2008 už se horním patrem mohl vítr prohánět všemi směry, zbyl jen kovový skelet.

Také stromy a zeleň obecně nebyly v místě v roce 1997 tak vysoké; to je rovněž vidět na porovnání snímků ze sídliště. Nicméně sportovní plochy jsou již zarostlé. Stejně tak roste tráva ve spárách na letištní ploše. V roce 2008 byla naopak plocha trávy do jisté míry zbavená, dráha byla udržovaná, aby na ní mohly startovat a přistávat sportovní letadla. Zůstaly také ještě některé propagandistické cedule.

Další Čtení :  ATENTÁT 80: „…zde padlo sedm mužů.“ Vzpomínka výsadkáře na hrdinný boj jeho kamarádů, československých parašutistů.

Celkově působil prostor v dané době již značně depresivně, jako postapokalyptický doklad dějinné tragédie, která začala 21. srpna roku 1968 okupací Československa Sovětským svazem a jeho armádou, resp. vojsky Varšavské smlouvy. Už v roce 1997 se ukazovalo, že k renovaci celého místa není sil a prostředků a že lze proměnit na běžné bydlení a užívání jen některé budovy. Velkou „práci“ ale odvedla i sama příroda, která si prostor začala rychle brát – a tím lidské záměry předběhla a také předurčila. Velká většina staveb v okolí letiště Boží Dar také byla zklikvidována, stržena. Dnes, v roce 2022, už tu památek po neblahé sovětské přítomnosti není mnoho.

Andrej Halada

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Vláda schválila další darování vojenského materiálu Ukrajině za 188 milionů korun