Od Off

Další díl Prima historie bude o generálu Maurici Pellém

Další díl Prima historie bude o generálu Maurici Pellém

29. 03. 2024

Prima historie, seriál na kterém se výrazně podílí historici a kurátoři sbírek Vojenského historického ústavu Praha, bude vysílán i o Velikonocích. Tradiční čas – sobota od 14.30. Nově budou díly po odvysílání i na Youtube kanále. Link uvnitř článku.

Další díl seriálu Prima historie, který má premiéru v sobotu 30. 3. ve 14.30 na PRIMA CNN se bude věnovat osobnosti zakladatele a prvního náčelníka Generálního štábu čs. branné moci, Maurice Césara Josepha Pellé. Byl to jeden z nejzkušenějších armádních profesionálů své doby. Kromě budování armády se také musel utkat s Maďary a vyhnat je ze Slovenska.

Přátelil se s řadou významných českých umělců, kterým stál i modelem. V sobotním díle Prima historie
díky kurátorům uvidíte, co si přivezl do Prahy ve svém vojenském kufru. K tomu jsou unikátní záběry z prvních let existence Československa.

Další Čtení :  Miliarda pro obranu na ruční zbraně. Armáda urychlí přezbrojení na moderní zbraně domácí produkce

„Informovat seriózně o našich dějinách není výsada pouze vědeckých institucí. Prostřednictvím médií, včetně těch komerčních, je možné oslovit i většinového diváka. Možná také díky pořadu Prima HISTORIE pak mnozí z nich přijdou do muzea, kde se pořad natáčí, aby si svoje znalosti ještě rozšířili,“ říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek. „Jednotlivé díly mohou například využívat i pedagogové během výuky dějepisu.“

Pro ty, kdo jednotlivé díly nestihnou, nebo by se na ně chtěli podívat opakovaně, připravil tým televize Prima také Youtube playlist, kde budou postupně přibývat.

[embedded content]

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Ivančice, moravská obec s mnoha hrdiny i oběťmi