Od Off

Vědecká a popularizační činnost VHÚ v roce 2023

Vědecká a popularizační činnost VHÚ v roce 2023

27. 12. 2023

Znovuotevření Armádního muzea Žižkov a rekonstrukce pracoviště Vojenského historického ústavu Praha poskytly nové možnosti i pro prezentaci výsledků vědecké činnosti a příležitost pro větší zapojení odborné i široké veřejnosti. Přečtěte si souhrn toho, co jste se mohli v roce 2023 od našich kolegů dozvědět, a nenechte si ujít jejich akce v roce 2024.

Díky moderním a dobře technicky vybaveným prostorám rekonstruovaného Armádního muzea Žižkov se v letošním roce mohly rozvinout přednášky, workshopy či promítání filmů. Pozornost vyvolal pětidílný genealogický workshop „Pátrání po vojácích první světové války v teorii a praxi“ zorganizovaný Tomášem Kykalem a Markem Fišerem se spolupracovníky z Vojenského historického archivu. Tyto večery jsou pro zájemce k dispozici i v záznamu na Youtube kanále VHÚ. Zahájili jsme také desetidílný cyklus přednášek „Československý odboj za 2. světové války“. Historikové VHÚ představují méně známé skutečnosti z dějin domácího i zahraničního odboje, stejně jako nové výsledky výzkumu. Nabízíme také účast na desetidílném cyklu komentovaných vycházek „Místa bojů Pražského povstání“, na nichž Tomáš Jakl přivádí zájemce na řadu míst v Praze a odhaluje jejich dramatické osudy v závěru druhé světové války.

Reportáže ze všech dosud konaných vycházek si můžete přečíst na tomto odkazu.

Na své si přišli také zájemci o film s vojenskou tematikou. V prosinci se mohli v Armádním muzeu podívat na českou premiéru filmu o fotografovi Beatles Dežu Hoffmannovi.

Čtvrtletník Historie a vojenství přijat do prestižní abstraktové a citační databáze Scopus

Především pro odbornou veřejnost byly letos určeny prezentace knih a také časopisu Historie a vojenství. Čtvrtletník Historie a vojenství je jediný český specializovaný vědecký a recenzovaný časopis zaměřený na vojenské dějiny, resp. dějiny vojenství. V nedávné době byl přijat do prestižní abstraktové a citační databáze Scopus. Potvrdil se tím vysoký odborný standard časopisu v mezinárodním měřítku. Současně se výrazně zvýšila atraktivita tohoto periodika pro autory z akademických kruhů. Vydaná čísla Historie a vojenství jsou v elektronické podobě k dispozici na Digitální studovně MO ČR. S ohledem na klasický prodej jsou v současnosti zpřístupněny ročníky 1952 až 2018. Odemčení ročníku 2019 je plánováno na rok 2024.

Další Čtení :  Lákadlem Tankového dne v Lešanech bude Leopard 2 z výzbroje AČR

Asi nejvýznamnější a nejrozsáhlejší odbornou akcí uplynulého roku byla ve dnech 20. a 21. června 2023 dvoudenní odborná konference k 155. výročí zavedení všeobecné povinné vojenské služby na našem území „Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?“  Odeznělo na ní osmnáct příspěvků, z nichž, jak doufáme, převážná část vyjde v Historii a vojenství. Konference organizátory potěšila relativně vysokou účastí i živými diskusemi na téma, které možná není úplnou historií.

Mimořádná výstava o událostech roku 1943 na východní frontě je otevřena až do konce března

Z výstav připravených historiky VHÚ byla mimořádným počinem výstava „1943 / Československá armáda na východní frontě“, otevřená 9. listopadu 2023 v Armádním muzeu Žižkov. Můžete si ji prohlédnout až do konce března 2024.

V odborných a popularizačních akcích chceme nadále pokračovat i v roce 2024. Největším podnikem bude v červnu 2024 odborná mezinárodní konference „Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce“, kterou bychom chtěli věnovat různým formám bojů na pomezí války a zapojení civilního obyvatelstva. V našich zemích známe nepravidelnou válku především jako partyzánské hnutí. Historicky a geograficky má však fenomén od devatenáctého století až do současnosti mnohem širší rozměry. Do konce února se můžete přihlásit se svým příspěvkem na toto téma.

Další Čtení :  Otakar Rytíř (roz. Richter) / 23. 6. 1913 – 6. 5. 1979

Plány na rok 2024

Na jaře roku 2024 chceme reagovat na významné výročí odborným seminářem na téma „Mobilizace 1914“ a na podzim dalším na téma „Ohlasy Slovenského národního povstání v českých zemích“. Bude pokračovat přednáškový cyklus k dějinám protinacistického odboje a komentovaných procházek místy Pražského povstání. Kromě toho chystáme od podzimu další cyklus přednášek. Pro účast na těchto akcích se, prosíme, registrujte: [email protected]

Do areálu na úpatí Vítkova si letos našlo cestu více než 170 tisíc zájemců o vojenskou historii. Nadále chceme nabízet zajímavé akce a poskytovat otevřený prostor pro výměnu poznatků a poznávání našich vojenských dějin.

PhDr. Prokop TOMEK, Ph.D.
vedoucí oddělení vojenské historie a zástupce ředitele historicko-dokumentačního odboru

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  U 13. dělostřeleckého pluku proběhl den otevřených dveří