Od Off

V polovině roku 2024 se bude v Armádním muzeu mluvit o fenoménu „Nepravidelných válek“

V polovině roku 2024 se bude v Armádním muzeu mluvit o fenoménu „Nepravidelných válek“

19. 12. 2023

V našich zemích známe nepravidelnou válku především jako partyzánské hnutí. Historicky a geograficky má fenomén mnohem větší rozměr, od devatenáctého století, přes studenou válku až do současnosti. Proto se kolegové z historicko-dokumentačního odboru rozhodli v polovině června uspořádat mezinárodní konferenci na téma „Nepravidelná válka – teorie, praxe a reakce“. V případě, že o toto téma máte zájem zapište si datum 18. – 19. června a přijďte do Armádního muzea Žižkov na tuto konferenci. Případně se do konce února 2024 přihlaste se svým příspěvkem.

Cílem dvoudenní mezinárodní vědecké konference „Nepravidelná válka – teorie, praxe a reakce“ je vyzvednout opomíjené téma nepravidelné války, ležící na pomyslné hranici mezi tradičními formami boje, mezi přijatelným bojem či třeba i terorem.  Guerilla (tedy malá válka), partyzánské hnutí, odboj proti totalitním režimům, nejen u nás, ale v mnoha zemích světa v 19. i 20 století, to jsou možná pole výzkumu. Ve vojenském myšlení se forma nepravidelné války prosazovala obtížně. Tyto formy boje umožňovaly zapojení široké společnosti. Vyvolávaly kladné i negativní reakce veřejnosti, krutou represi protivníka uplatňovanou nejen proti bojovníkům ale i jejich podporovatelům. Tradice i paměť boje a bojovníků zanechávaly zřetelnou a někdy nejednoznačnou stopu ve společnosti.

Další Čtení :  Armádní muzeum Žižkov navštívili vojáci zranění při výkonu služby i pravnučka TGM

„Rádi bychom dali prostor nejen konkrétním případům, ale i příspěvkům snažícím se tento fenomén nově zařadit do historického kontextu odboje, či sledovat dopady a jeho vliv na různé politické a společenské aspekty vývoje společnosti. Vliv na společnost je také prostorem i pro jiné, než čistě historické přístupy, jako právní, kulturně-historické, sociologické či třeba etnografické. A v měnícím se světě vnímáme i aktuálnost tématu pro současné a budoucí vojenství,“ říká za organizační tým PhDr. Prokop TOMEK, Ph.D. z organizačního výboru.

„Od volby tématu si slibujeme povzbuzení zájmu odborné i laické veřejnosti a vyvolání diskuse. Je již zapomenutou skutečností, že před šedesáti lety se Vojenský historický ústav Praha stal centrem výzkumu partyzánského hnutí. Rádi bychom alespoň takto navázali na tuto tradici. Nepravidelná válka se někdy ocitá mimo pozornost vojenských historiků, což bychom chtěli změnit. Budeme rádi, pokud konference nezůstane uzavřena úzkému okruhu odborníků, ale objeví ji i veřejnost. Doufáme, že četné příspěvky z konference budou otištěny v časopise Historie a vojenství,“ dodává Prokop Tomek.

Další Čtení :  Třicet let od prvního bojového nasazení sil NATO

Zájemci o přednášku na konferenci se mohou přihlásit do konce února:

Call for papers: Konference Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Malí i velcí oslavili Den dětí s vojáky a projektem POKOS