Od Off

Vojenské počátky biatlonu

Vojenské počátky biatlonu

11. 02. 2024

Probíhající mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě trápí mizerné počasí, které neodradilo masy českých fanoušků stejně jako nezdary naší reprezentace. Při této příležitosti stojí za zmínku, že u zrodu tohoto atraktivního zimního sportu, který se poprvé objevil na olympijské scéně až v roce 1960, stáli vojáci. Na zimní olympiádě v Chamonix, která probíhala od 25. ledna do 4. února 1924, se totiž konal také závod vojenských hlídek.

Výsledky tohoto klání jsou zahrnuty v oficiální olympijské databázi, i když je některými zdroji považováno jen za ukázkový závod. Později se závody vojenských hlídek konaly také na olympijských hrách 1928, 1936 a 1948. Vždy se jich zúčastnili i reprezentanti československé armády.

V roce 1924 šlo o závody šesti čtyřčlenných družstev na 30 km, které tvořil důstojník a tři vojáci. V polovině extrémně náročné horské trati se uskutečnila střelba na terče ze vzdálenosti 250 metrů (!) ze standardních vojenských pušek. Stříleli z nich jen vojáci, důstojník, ozbrojený pistolí, odpovídal za udržení hlídky na trati a mohl některým unaveným vojákům nést pušku.

Zvítězili Švýcaři před Finy a Francouzi. Československá vojenská hlídka ve složení nadporučík Karel Buchta a vojíni Bohuslav Josífek, Jan Mittlöhner, Josef Bím v těžkém horském terénu skončila po houževnatém boji čtvrtá. Týmy Polska a Itálie závod za špatných povětrnostních podmínek vzdaly.

Další Čtení :  Sériová výroba cvičných letounů L-39NG se rozběhla naplno

Naši vojáci měli patrně před těžkým závodem větší ambice, protože již o rok dříve pod velením nadporučíka Buchty se zúčastnili ve francouzských Pyrenejích v Super Bagnéres de Luchon mezinárodních závodů, organizovaných Klubem francouzských alpinistů. Zde vojáci závodili na trati dlouhé 20 km a Čechoslováci v klání 17 hlídek zvítězili.

Vše tehdy v Pyrenejích ještě korunoval Karel Buchta, když vyhrál běh důstojníků na 18 km. Připomeňme si proto alespoň trochu tuto lyžařskou osobnost. Karel Buchta (* 20. 10. 1897 – † 21. 5. 1959) musel vzhledem k vypuknutí světové války obléci v listopadu 1915 předčasně vojenskou uniformu c.k. pěšího pluku č. 11 a když o tři roky později válka skončila, rozhodl se jednadvacetiletý poručík pěchoty v záloze zůstat dále v armádě.

V roce 1920 absolvoval lyžařský a poté i horolezecký kurz a záhy se sám stal lyžařským instruktorem i úspěšným závodníkem. Přestože do osudné německé okupace v březnu 1939 sloužil postupně u několika útvarů čs. armády (naposledy v hodnosti štábního kapitána u milovického Instrukčního praporu jako automobilní důstojník) každou zimu působil v Krkonoších či na Slovensku jako vedoucí instruktor lyžařských kurzů a účastník armádních lyžařských závodů.

Nacistickou okupaci potom prožil v řadách pražského 1. praporu protektorátního Vládního vojska, kam byl 1. července 1939 úředně převeden. Zde se zúčastnil domácího odboje, ale 7. února 1945 byl odvelen do Itálie k jednotkám Němci odzbrojeného Vládního vojska, které mělo stavět opevnění na řece Pád. Zde v dubnu 1945 přeběhl k americkým jednotkám a po návratu do osvobozené vlasti byl opět přijat do řad československé armády.

Další Čtení :  Přijďte do Armádního muzea na poslední čtyři přednášky letošního roku. Na sobotu 9. 12. je připravena také poslední letošní vycházka po stopách Pražského povstání

Zde rodáka ze Stříbrných Hor na Klatovsku opět, vedle běžné služby u vojenských útvarů, čekaly milované lyže, protože se přes zimu stával velitelem „zimních stanic“ pro lyžařský výcvik (např. Luční Bouda v Krkonoších leden – březen 1946 či Špičák na Šumavě leden – únor 1947). Další osudy Karla Buchty po únoru 1948 jsou zatím nejasné, ale i tak si zaslouží on i jeho vojáci připomenutí ve dnech, kdy biatlon – závodní běh na lyžích s puškou dávno nepřipomíná dřevní doby, kdy závodník musel běžet v uniformě s tlumokem a s těžkou vojenskou puškou na zádech…

Jindřich MAREK

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  ATENTÁT 80: Zocel se! Výcvik československých parašutistů ve Velké Británii.