Od Off

Hra Tajemství vojenského kufříku je ve finále

Hra Tajemství vojenského kufříku je ve finále

15. 05. 2024

Na Den válečných veteránů 11. 11. 2023 byla spuštěna interaktivní edukativní online hra Tajemství vojenského kufříku – novodobé zahraniční operace. Vojenský historický ústav Praha ji připravil k 30. výročí Armády České republiky. Hra určená žákům základních a studentům středních škol dospěla na konci dubna do finále a nyní už jsou vyhodnocovány jednotlivé příspěvky. Do letošní soutěže se zapojil rekordní počet studentů.

Cílem hry bylo na základě prostudování vojenského kufříku se sbírkovými předměty VHÚ Praha a mapky klíčových událostí rekonstruovat příběh novodobého válečného veterána, který byl nasazen v jedné z následujících zahraničních operací:

– POUŠTNÍ ŠTÍT a POUŠTNÍ BOUŘE: velitel skupiny chemického průzkumu

– UNPROFOR a UNCRO: řidič – strojník elektrocentrály ženijního družstva

– IFOR, SFOR II, KFOR: kulometník, střelec, velitel mechanizovaného družstva

– ISAF: zdravotní sestra ARO 11. polní nemocnice

– RSM: zástupce velitele 14. jednotky AAT Kábul

V minulých letech byly na internetových stránkách VHÚ Praha spuštěny už dvě verze hry Tajemství vojenského kufříku. První hra byla věnována účasti československých vojáků v 1. světové válce s důrazem na odbojovou činnost československých legií. Druhý ročník byl pak zaměřen na československý zahraniční a domácí odboj během 2. světové války.

Další Čtení :  „Chtěl jsem pomoci zdravotníkům,“ říká o své misi v nemocnici voják, který se dobrovolně přihlásil

Do letošní soutěže se zapojil rekordní počet studentů, který je téměř jednou tak velký než v předchozích letech.

Hry se zúčastnilo 138 žáků a studentů ve věku 10 až 17 let z osmi základních a středních škol. Největší počet příspěvků dorazil z plzeňského gymnázia, kde se do soutěže zapojilo hned několik ročníků.

Hru velice pozitivně hodnotili pedagogové i studenti. „Hru vnímám jako prostředek pro emociálnější pochopení válečných konfliktů. Líbí se mi, že je zaměřena na jedince a jejich osudy. Ve výuce se totiž často stává, že se osobní příběhy nevyprávějí a osnovy se smrskávají jen na data, čísla a mocnosti. Osobně si myslím, že je pro mládež, která se zajímá o minulost a její pochopení, velice přínosná. Sbírka předmětů a informací je velmi pestrá, tudíž lze napsat nespočet příběhů a jejich provedení je jen na autorovi,“ říká například studentka plzeňského gymnázia Zuzana Majerová.

Další Čtení :  Mizející vojenské Milovice. Portrét městečka spojeného s armádou, a nejen tou sovětskou.

Do soutěže se zapojili žáci a studenti z Gymnázia Plzeň, Jazykového gymnázia Pavla Tigrida, VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem, ZŠ Benešov, ZŠ TGM Suchdol nad Lužnicí, ZŠ Kameničky, ZŠ Hostýnská a ZŠ Hostivice.

V současné době probíhá hodnocení zaslaných příběhů. Autoři těch nejzdařilejších budou odměněni a pozváni do nově zrekonstruovaného Armádního muzea Žižkov na slavnostní vyhlášení výherců.

Petra Raisichová

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Evropský i český obranný průmysl na rozcestí