Od Off

Dvě pamětní desky připomínající oběti Pražského povstání byly navráceny na svá místa v Praze 4

Dvě pamětní desky připomínající oběti Pražského povstání byly navráceny na svá místa v Praze 4

16. 05. 2024

Na území městské části Praha 4 byly před několika dny odhaleny dvě pamětní desky obětem z doby Pražského povstání, Nesou jména Jan Fabera a Jiří Hluchý. Na zjišťování podrobnějších informací o jejich osudu spolupracoval s vedením městské části Praha 4 historik Vojenského historického ústavu Praha Mgr. Tomáš Jakl. Jiřího Hluchého zabili nacisté v místě jeho bydliště, Jana Faberu zastřelili na jeho vlastní zahradě. Desky byly za minulého režimu odstraněny, jsou zřejmě ztraceny, a nyní se do veřejného prostoru vrátily v obnovené podobě. Slavnostnímu okamžiku byli přítomni i příbuzní obou padlých hrdinů.

Dvě pamětní desky, které byly na místech, kde padli účastníci Pražského povstání, ale pak se ztratily, byly před několika dny navráceny na jejich původní místo díky iniciativě zastupitele Prahy 4 Jana Žáčka.

Technický úředník Jan Fabera se narodil v roce 1922 a byl zastřelen 7. května 1945 v Krči v ulici Hornokrčská u čísla popisného 12. Pochován je na Olšanských hřbitovech. Záznam o něm lze najít v Evidenci obětí Pražského povstání Oblastní kriminální úřadovny Praha a také v Digitální studovně Ministerstva obrany.

Další Čtení :  Vojenské počátky biatlonu

Učeň, automechanik Jiří Hluchý se narodil v roce 1930 a také on byl zastřelen 7. května 1945, v místě bydliště v ulici Na Líše u křižovatky s ulicí Na Záhonech v Michli. Dokumentem, který jeho smrt potvrzuje, je seznam osob zahynuvších v Pražském povstání, který vycházel v tištěném periodiku zvaném Osobní věstník čs. ministerstva národní obrany datum vydání 21. 9. 1946; číslo 85.

Pamětní desku společně odhalili starosta Prahy 4 Ondřej Kubín a člen zastupitelstva MČ Praha 4 Jan Žáček. Pietního aktu se zúčastnili i pamětníci, radní pro kulturu Petr Tomáš Opletal a historik Historicko-dokumentačního odboru Vojenského historického ústavu Praha Mgr. Tomáš Jakl. „Je dobře, že se nám podařilo znovu umístit tyto pamětní desky na místa, kde oba mladí lidé, třiadvacetiletý muž a patnáctiletý chlapec, ztratili své životy. Připomínají nejen jejich památku, ale i vraždění dalších nevinných lidí na samém konci války,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS). „Na území dnešní Prahy 4 jsou stovky takových pomníčků a pamětních desek. Nezapomínejme na hrdiny, ani na oběti konfliktů, minulých i současných,“ dodal Kubín. Tomáš Jakl, který na zjišťování informací o obou padlých pracoval k tomuto případu řekl: „Často na podobných případech pracujeme. Snažíme se tam, kde má vedení městských částí zájem o obnovu pamětních míst zájem, pomoct k připomínání obětí Pražského povstání. Protože je to z našeho pohledu důležité i pro budoucí generace.,“ řekl ke své práci historik Vojenského historického ústavu Praha Tomáš Jakl.

Další Čtení :  JAROSLAV ŠVARC / 11. května 1914 – 18. června 1942

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Třetí letošní číslo Historie a vojenství: odsun Sovětů i smrt leteckého esa